Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda

WASZYNGTON D.C. airplane

Waszyngton lub D.C., stolica Stanów Zjednoczonych Ameryki. Formalna nazwa to Dystrykt Kolumbii. Oferuje wiele atrakcji turystycznych, z których kilka udało nam się zobaczyć...

Po raz pierwszy wybraliśmy się tu w kwietniu 2022 roku jadąc z Bostonu. Jak się póżniej okazało wróciliśmy niebawem z powrotem (styczeń 2023 rok).

Miejsca, które polecamy odwiedzić to po pierwsze National Museum of Natural History /Muzeum Historii Naturalnej. Wejście do muzeum jest bezpłatne. Otwarte jest siedem dni w tygodniu. Znajduję się tuż przy National Mall w kompleksie muzeów Smithsonian Institution.

Możecie spędzić tu kilka godzin oglądając wystawy i świetnie się bawić. Osobiście nie przepadam za zwiedzaniem muzeów, jednak muzea w USA według mnie to inna bajka ...

Wychodząc z muzeum możecie trafić na Food Trucki, gdzie zjeść możecie nie najgorszego hot-doga niby z polską kiełbaską :-)).

National Mall to obowiązkowe miejsce w D.C. do odhaczenia. To właśnie tu znajdują się słynne pomniki tj. muzoleum Lincolna, pominik Waszyngtona, Kapitol Stanów Zjednoczonych i Biały Dom. Spotkać tu możecie m.in. spacerujących turystów, mnóstwo grup wycieczek szkolnych i amatorów joggingu. 

The White House, czyli chyba najsłynniejsza atrakcja miasta i oficjalna rezydencja i miejsce pracy Prezydentów Stanów Zjednoczonych. Biały Dom na zdjęciach, czy w filmach wydaje się być ogromny, jednak w rzeczywistości nie jest wcale taki wielki :-))). Czy robi wrażenie ??? Chyba nie do końca, ale z pewnością zaspokaja ciekawość... Przecież jest tyle filmów z jego udziałem. Chyba wszystkie obejrzeliśmy...

Muzoleum Abrahama Lincolna to pomnik upamiętniający prezydenta USA Abrahama Lincolna.Znajduje się w budynku przypominającym grecką świątynie. Robi wyjątkowe wrażenie. Będąc w Waszyngtonie potrafiliśmy jednego dnia być tu dwa razy, by zobaczyć pomnik w dzień i w nocy. Wieczorem pomnik wygląda niesamowicie.  

Pomnik Waszyngtona to obelisk upamiętniający kolejnego z prezydentów Stanów Zjednoczonych George'a Washingtona.  

Pomiędzy pomnikiem Lincolna a Pomnikiem Waszyngtona znajduje się również National World War II Memorial, pomnik składający się z kilkudziesięciu filarów i pary łuków. Poświęcony jest Amerykanom, którzy służyli podczas II Wojny Światowej.

      

Pomiędzy muzoleum A. Lincolna i pomnikiem Waszyngtona znajduje się największa z waszyngtońskich sadzawek lustrzanych. W lustrze wody odbija się zarówno pomnik Lincolna, jak i pomnik Waszyngtona.

 

Dosłownie kilka minut pieszo od pomnika Abrahama Lincolna  znajduję się kolejny pomnik Vietnam Veterans Memorial. Poświęcony jest pamięci amerykańskich żołnierzy walczących podczas wojny w Wietnamie.Tuż obok znajduję się  Pomnik Weteranów Wojny w Koreii. Możecie tu w ciszy i spokoju oddać hołd poległym żołnierzom. Polecamy wieczorny spacer tym miejscem.

 

Capitol  to kolejne z obowiązkowych punktów do odwiedzenia podczas pobytu w D.C. Położony jest na Wzgórzu Kapitolińskim i pełni funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych.

 

T. Jefferson Memorial,pomnik poświęcony trzeciemu prezydentowi USA Thomasow Jeffersonowi. Kolejne z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Waszyngtonie.

Pomnik Martina Luthera Kinga znajduję się obok Nationall Mall, w West Potomac Park. To 30 metrowa rzeźba wyryta w kamieniu, przedstawiająca podobiznę przywódcy Ruchu Praw Obywatelskich. Robi niesamowite wrażenie i jest naprawdę duży :-).  

W kompleksie muzealnym Smithsonian możecie także odwiedzić ciekawe miejsce, jakim jest Hirshhorn Museum and Sculpture Garden. Muzeum sztuki w Waszyngtonie oraz otaczający je ogród z ciekawymi rzeźbami sztuki współczesnej. Z uwagi na mało czasu w tym dniu, udało nam się jedynie odbyć krótki spacerek po ogrodzie, zrobić kilka fotek i przysiąść na szybką kawkę w tamtejszej kawiarnii.

 

Ciekawym miejscem wartym poświęcenia odrobiny czasu jest Artechouse. Centrum sztuki, gdzie na chwilę możecie poczuć się w innym świecie. Chwila relaksu dla całej rodziny. Bilety zakupiliśmy kilka dni wcześniej na Getyourguide.

 

 

Arlington Cemetery cmentarz jest położony niedaleko Pomnika Waszyngtona tuż za rzeką Potomak.

Dotrzeć tu możecie komunikacją miejską, np. Waszyngtońskim metrem, drugim pod względem wielkości w USA po NYC.

Bilety na cmentarz można zakupić na miejscu w Visitor Information Center. Miejsce spoczynku członków sił zbrojnych i ich rodzin, weteranów, cywilów... Znajduje się tu grób m.in. John F. Kennedy (prezydent Stanów Zjednoczonych), Robert F. Kennedy (prokurator generalny i młodszy brat J.F. Kennediego)... Miejsce, o którym dla mnie ciężko jest pisać i chyba nie trzeba zbytnio, by będąc w D.C. je odwiedzić...

Obowiązkowym punktem do odwiedzenia w D.C. jest dzielnica Georgetown.

Znajdziecie tu pełno sklepików, barów i restauracji. Możecie spróbować tu kuchni meksykańskiej w restauracji Amigo Mio. To chyba, jedna z lepszych meksykańskich kuchni, jakich spróbowalismy do tej pory.

 

   

Chinatown, to miejsce, które zostawiłam na koniec... Chyba najgorsze, w jakim byliśmy do tej pory ... Miejsce, gdzie nie czuliśmy się bezpiecznie.Jedzenie również nie zachwycało. Tu było poprostu jakoś dziwnie ...

Waszyngton zawsze kojarzył mi się z "typową stolicą" tzn. miejsce, w którym znajduje się siedziba głównych oragnów państwa. Okazało się, że D.C. jest zupełnie inne. Pełno tu atrakcji turystycznych, muzeów, parków, świetnych pizzeri... Oczarował mnie z uwagi na panującą tam ciszę i spokój po godzinie 21. Dosłownie, jakby odłączyli zasilanie w mieście :-)). Wieczorny spacer ulicami miasta był poprostu niesamowity. Byliśmy w D.C. dwa razy przez kilka dni i śmiało możemy stwierdzić, że jeszcze tu wrócimy ...

 

 

 

 

GDZIE JUŻ BYLIŚMY airplane